I-Nex Serial Presence Detect ?

Styczeń 4th, 2017

Posted In: Bez kategorii, Uncategorized

Czy znacie program decode-dimms z pakietu i2c-tools?, czy wiecie do czego on służy?. Idąc po nazwie domyślicie się że chodzi tu o pamięci ram. A mianowicie służy on do wyświetlenia informacji o SPD, czyli o taktowaniu pamięci ram oraz opóźnieniach, dowiemy się też kto jest producentem naszych pamięci. Wszystko wydaje się piękne, jednak jest dość duży problem. Decode-dimms rzeczywiście pokaże nam informacje, ale nie są to informacje o aktualnych wartościach pamięci ram, nie pokaże też aktualnego taktowania ani opóźnień, pokaże jedynie informacje o tym co producent dał w standardzie, czyli odczyta jedynie zawartość pamięci EEPROM w naszych kościach. Tak jak program CPU-Z ma odpowiednią zakładkę z informacjami o SPD, tak też ja to planowałem wprowadzić, namiastka kodu rzeczywiście się pojawiła w I-Nex [1][2], ale tak jak wyżej wam powiedziałem, nie pokaże nam aktualnych wartości. Od kilku lat program decode-dimms z pakietu i2c-tools nie jest już rozwijany, nie pokaże też informacji dla pamięci DDR4. Teraz powstaje zasadnicze pytanie, czy warto to rozwinąć w I-Nex? Jeśli i tak będzie nam pokazywać nieprawidłowe informacje. Aczkolwiek myślę że fajnie jednak było by wprowadzić coś co chociaż pokaże nam informacje o tym kto jest producentem pamięci, z drugiej strony nie lepiej poświęcić ten czas na całą resztę? Co wy o tym myślicie, proszę was o komentarze odnośnie tej sprawy.


 • myrddin669

  SPD,oczywiście,jak najbardziej by się przydało,najlepiej gdyby znalazł się ktoś chętny to rozwinąć.
  Pod windą rzecyzwiste parametry chyba są dostarczane przez SMBus,,ale to zdaje się jest element i2c. Szkoda,że pod linuxem nie da się tego zaimplementować :/

  Pomysł z validate jest cudowny,niestety z tego co mi wiadomo nie ma pod linuxem narzędzi typu SETfsb,czy MEMset,czy w ogóle jakichkolwiek uwożliwiających ingerencję w niskopoziomowe ustawienia systemowe.
  Powiem szczerze,nigdy nawet nie próbowałem zbootować podkręconego systemu pod linuxem-obecnie używam już tylko laptopa,który nie daje najmniejszej szansy na ustawienie czegokolwiek w bios.

  Gratuluję pracy wykonanej nad programem 🙂
  i życzę powodzenia!!!

  pzdr

  • michalglowienka

   Tak, pod linuksem nie ma wielu narzędzi do spraw typowo sprzętowych. Program I-Nex ma zadanie jedynie pokazać informacje.
   Validate niedługo się pojawi, jest w fazie testowej bez API dostępny pod adresem http://cb.i-nex.pl/

Najnowsze komentarze

Reklama

OSSPlanet

Close