Projekt na utrzymaniu

24 lutego, 2014

Posted In: NeteXt'73, Nowe wersje, Oprogramowanie, Uncategorized

Tagi: , , ,

W przeciągu ostatnich kilku dni, projekt I-Nex, czyli ja. Inna osoba niż ja tego teamu nie tworzy więc mowa tylko o mnie. Zająłem się projektem Netext73. Dokładniej chodziło o stworzenie repozytorium na launchpad i pokierowanie projektu w kolejne poziomy rozwoju.

Rozmowa z autorem programu Netext73 jak i głównym „szefem”, osobą która zajmuje się kompilacją wysoce zoptymalizowanych kerneli linuksa oraz budową skryptów zarządzania energią (APM). Po przez rozmowy nawiązała się lekka współpraca, sam projekt Netext73, kilka dni temu wzbogacił się o stronę domową oraz repozytorium, można powiedzieć że projekt przeszedł przemianę i dostał kopa w (4 litery).

Projekt jest wart uwagi ze strony użytkowników Ubuntu i pochodnych, dostarcza wysoce zoptymalizowane kernele linuksa, pod kątem wydajności oraz zużycia energii.
Na stronie projektu znajduje się masa opisów jak i filmików dotyczących i obrazujących różnice pomiędzy zwykłym kernelem dostarczanym z Ubuntu, tzw. Generic a tym który oferuje Netext73.

Po komentarzach oraz postach na forum polskiego wsparcia ubuntu, widać jakim cieszy się zainteresowaniem, można też przeczytać, ilu osobom pan Tomasz (ext73), pomógł rozwiązać wiele problemów, dostarczając własne kompilacje kerneli linuksa.

Projekt wygląda ciekawie oraz robi ciekawe rzeczy, duży plus za to że jest polskim projektem. Jednak duży minus za brak wyjścia po za matkę Polkę na szerszą publiczność, to się jednak może zmienić za sprawą repozytorium. Projekt jest przetłumaczony na 3 języki, jednak tłumaczenie i sposób w jaki tłumaczy się projekt Netext73, nie jest dobrym rozwiązaniem. Ale najlepszym w chwili obecnej.

netext73

 

Trzeba zrobić ukłon, i zaryć głową w ziemię, program może wygląda prosto, ale żeby napisać coś takiego w bashu trzeba się nieźle napracować i nie jedną noc zarwać.

Autorem programu jest Marcin (Netbit), człowiek który prowadzi bloga z poradami spod lady, z którym kiedyś miałem okazję małą chwilkę robić wpisy na blogu, jak widać, zaszły wielkie zmiany 🙂

Osobiście od kilku lat przyglądałem się projektowi pana Tomasza (ext73), używałem kernele które oferuje i mogę powiedzieć że różnica jest. Powinienem udowodnić to jakimś testem, więc proszę, zainstalujcie program, kernel i spróbujcie sami.

Kernele używałem na netbookach, athlonach x2, płytach gigabyte oraz płytach ITX z Atomem, i zawsze było widać różnicę, jednak, im maszyna mocniejsza, tym mniej tą różnicę było widać. Jednak, to przecież nie koniec, Netext73 dostarcza APM (Advanced Power Management), są to skrypty zarządzania energią. Użytkownik w programie Netext73, sam wybiera w jaki sposób ma być zarządzana energia w sprzęcie który posiada.

Kompilacja kerneli to też praca która wymaga wiele czasu jak i testów. Sposoby, rozwiązania które stosuje pan Tomasz, wymagają poświęceń i czasu, czasu którego brakuje. Polacy nie są chętni do wydawania pieniędzy ze swojej kieszeni od tak. Pan  ext73 dostarcza za pomocą programu kernele także dla innych platform i stosuje tam optymalizacje jeszcze bardziej restrykcyjne, że tak to ujmę. Jednak są one płatne, płatne opłatą jednorazową w wysokości 50zł. Jednak sposób w który możemy te płatne kernele zdobyć i za nie zapłacić nie jest jeszcze tak idealny. Myślę wiec że to tylko kwestia czasu aż zdecyduje się na inną formę oraz zmniejszy lekko kwotę za którą można by zdobyć jego twory.

Open Source to piękny świat, ale człowiek musi mieć nie tylko satysfakcję z tego co robi, ale z czasem powinien zrobić coś aby przynosiło to zyski i każda ze stron była zadowolona.

Pozdrawiam.


Najnowsze komentarze

Reklama

OSSPlanet